|

RUM REPUBLICA – 1. retest, změnil jsem názor?

Po příjemné zkušenosti s Rumem Heffron v mé minulé recenzi, jsem se rozhodl podrobněji poznat a ochutnat rum značky Božkov – Republica Exclusive. Půl roku zpět jsem měl možnost ochutnat tento rum v jedné hospodě, ale hned z prvního dojmu mi chuťově nesedl a odté doby jsem se ho vyhýbal a příliš jej neochválil, pokud se někdo zeptal. Nicméně, každá recenze by měla být začínána pozitivně a toto se mi bohužel nepovedlo. Avšak, cítím, že mám výčet k dobru, jak pro značku Božkov, tak pro jejich produkt – Rum Republica.

RUM REPUBLICA není žádný převlečený Tuzemák

Mezi jinými dokonale šťavnatými rumy, jako je například rum Heffron, se nachází i rum Republica. Jeho příběh je neoddělitelně spojen s výročím 100 let od vzniku Československa a grafickými prvky, které vzpomínají na první republiku. Název Republica samotný se odvíjí od karibských kořenů a písmeno „C“ v tomto názvu nás zavádí do tohoto exotického světa. Tento rum je unikátní díky použití třtinového cukru a směsi několika až osmiletých destilátů, což nám slibuje jiný, neokoukaný a nezaměnitelný zážitek. Je tedy pochopitelné, proč výrobce nezvolil prostý název Republika, nýbrž přidal přídomek „krajský“, který dokonale vyjadřuje jeho původ a tradici.

Mým přirozeným skepticismem jsem se bránil vůči republice, ale nakonec se mi podařilo nalézt její přízeň. Přestože jsem měl negativní zkušenost, dal jsem jí šanci a ochutnal ji. Musím uznat, že občas stojí za to dát věcem druhou šanci. A teprve když se ohlédnu zpět, uvědomuji si, že jediným logickým vysvětlením mého poznání pravého charakteru republiky je to, že pochybná hospoda, která nabízela nízkou kvalitu piva a řešila to rumem, pravděpodobně nebyla ochotna uchýlit se jen k tomuto triku. Možná že její charakteristic se dostal i do lahve, nebo dokonce byl doplněn jinými příchutěmi, aby oklamal můj spláclí. Musím konstatovat, že má opakovaná zkušenost byla naprosto odlišná.

Jak rum Republica chutná?

Život je jako hlína, která se neustále mění a přináší nám příjemné překvapení. Je skvělé být svědkem změny, zejména když je to příjemné překvapení. A pokud jste dočetli až sem, jistě jste si všimli, že jsem se v textu zmínil o své lásce k rumu. Ano, máte pravdu. Rum je nápoj, který mě fascinuje svou rozmanitostí a chutí. Je to skoro jako s oblečením, člověk platí za značku a přesto se může stát, že lokální výrobci jako Božkov (Republica), Palírna u Zeleného Stromu (Heffron) nebo Bartida (Bandita Rum) vyprodukují tři vynikající rums, každý s osobitým charakterem a přitom za velmi přijatelnou cenu. A proto mě velice zajímá, jak se dokážou tito lokální hráči prosadit na velkoobchodních trasách s rumy. V dalším článku se tedy podíváme na jejich strategie a úspěchy v tomto oboru.

Hlavním chutí tohoto nápoje je bezpochyby višeň a karamel. Možná je to způsobeno tím, že mám čerstvou chuť v ústech po předchozích nápojích, jako je Kofola, ale i poté, co jsem jej později vypil, mi příjemná a velmi osvěžující chuť višně s jemným štiplavým dozvukem znovu zahřála.

Proč si vybrat rum Republica?

Jeho chutě překypují a naplní vaše přehnaná očekávání, abyste ocenili lehkou štiplavost a svěžest. Kombinace karamelu s lehkými tóny višní a minimální sladkostí je jednoduše úžasná. Navíc se můžete těšit na trošku nostalgie ve stylu z prvorepublikových časů, která se prolíná s karibskými vlivy. Republica Exclusive je nejlepším rumem v této cenové kategorii a rozhodně stojí za to si ho dopřát jako skvělý dárek pro sebe nebo pro někoho, kdo ocení kvalitní rumy. I pro nadšence z whisky může být Republica příjemným zpestřením. Navíc ho můžete slevně koupit v obchodech jako jsou Lidl, Kaufland, Tesco nebo Globus, za přijatelnou cenu okolo 200 Kč.

Závěr a zhodnocení

Jsem nadšen z toho, jak jsem si naprosto zamiloval tento úžasný rum za velmi příznivou cenu. Jeho komplexní chuť mě okouzlila a přešla přes fakt, že není až tak hladký jako některé drahé rumy. Denně se setkávám s mnoha druhy alkoholu, ale právě tento mi okamžitě zaujal svým nezaměnitelným a originálním profilem chutí. Je to skutečně velmi výjimečný nápoj, který rozhodně nestojí za podceňování. Je fascinující, že máte možnost rozpoznat jedinečné nuance v jeho vůni a chuti. Je zcela pochopitelné, že si ho tolik oblíbili i čeští milovníci rumu – je to totiž vskutku povedený produkt. Určitě bych vám doporučil, abyste si ho užili opravdovým způsobem, a to třeba v klidu, abyste si plně vychutnali jeho bohatý a intenzivní zážitek.

Věřte mi, že se vám rozhodně nezdá, abyste jej míchali s jinými nápoji nebo dokonce konzumovali jako panáka. Naopak si jej dejte přímo, bez zbytečných mixů, a vychutnejte si jeho jedinečnou chuť sami. Možná budete mít stejný pocit jako já, když jsem jej ochutnal poprvé.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *