V čem jsou veganská vína jiná, než běžná vína?
„Cože, veganské víno?“ Takto udiveně se asi zeptá mnoho lidí, když jim řeknete, že na trhu existují kromě běžných typů vín i vína veganská. Většina lidí si totiž myslí, že je to samozřejmost – každé víno přeci musí být veganské, když je vyrobeno z hroznů vinné révy. Omyl! Ten, kdo zná technologii výroby vína trochu podrobněji, určitě ví, že při kvašení hroznového moštu se cukr mění na alkohol. Všechna mladá vína v této fázi obsahují kaly, což jsou přírodní složky, které nejsou nikterak závadné, nicméně dělají víno zakalené a zákazník samozřejmě požaduje víno čiré. Přichází tedy na řadu proces zvaný čiření vína. Většina čiřicích prostředků, které tento proces vína urychlují, obsahuje přísady živočišného původu. Tyto přísady se do vína přidají a následnou filtrací zase odstraní. Pro striktní vegany to ale může znamenat problém.
Co konkrétně může být problém pro vegany u běžných vín?
Jak již bylo zmíněno, tak u běžných vín se používají k čiření vína živočišné přísady. Nejčastěji se asi jedná o mléčný protein zvaný kasein nebo bílky. Přítomnost těchto látek má za úkol vysrážet ve víně drobné nečistoty, které se usazují převážně na dně nádrže. Použitím vaječných bílků v této fázi výroby vína dochází také k jeho stabilizaci a zjemnění tříslovin.
Vaječné produkty nejsou samozřejmě jediným čiřidlem. Využívá se také želatina živočišného původu. Nejčastěji se jedná o extrakt vylouhovaných hovězích a vepřových kostí a kůží. Aplikace této želatiny má tu výhodu, že zvýrazňuje vůni a zlepšuje chuťové vlastnosti, a to většinou u červeného vína. U těch nejkvalitnějších bílých, růžových a šumivých vín se k čiření uplatňuje tzv. vyzina, která se vyrábí ze sušených měchýřků jesetera nebo sumce. Jde ovšem o poněkud dražší čiřidlo.
Pokud nejste vegan, ale informace o živočišném způsobu čiření vína vám ubrala chuti na váš oblíbený nápoj, tak nezoufejte! V současné době se pomalu začíná rozšiřovat trend, kdy se k této úpravě využívají přípravky na bázi rostlinných proteinů s příměsí bentonitu (jílová hornina), vápence nebo kaolinu.
Vlastnosti veganských vín
Většina vinařů při výrobě veganského vína používá přípravky na rostlinné bázi. Často se ale může stát, že jako veganské zakoupíte víno, které není čiřené a filtrované vůbec. Někdy zase mohou být veganská vína filtrovaná pouze přes nějaký keramický filtr nebo přes filtry cross-flow. Vždy, pokud si nejste jisti, je dobré si detailní informace ověřit přímo u konkrétního vinaře. Oficiální veganská vína jsou označena certifikací The Vegan Society, což zajišťuje registrované veganské sdružení. Veganská vína často bývají BIO, to ale samozřejmě neplatí automaticky, že každé BIO víno je i veganské.
Jinak produktová řada veganských vín je stejně široká jako běžná a luxusní vína. V nabídce najdete veganská vína bílá, červená, růžová, šumivá atd. Kvalitou, chutí a elegancí si nezadají se standardními víny. Nedá se tedy říci, že malou změnou v technologii výroby by chuť a vůně vína nějak utrpěly. Mnohdy je to právě naopak, a to zvláště u těch s certifikací BIO.
Veganské víno v podání Winehouse.cz
Jsme znalci a zároveň milovníky dobrého vína. Našim posláním je poskytovat širokou nabídku kvalitních vín, kde si najde to své oblíbené snad každý. Navíc se chceme stále přizpůsobovat moderním trendům. Jedněmi z těchto trendů, které dnes rezonují hlavně mezi mladými lidmi, je vegetariánství a veganství. Nejde jen o způsob stravování, ale jedná se v podstatě o životní styl, který je založený na etickém přístupu k ostatním živým tvorům na této planetě. Tento šetrný filozofický postoj se nám samozřejmě libí a rádi jej podpoříme! V naší nabídce tedy najdete vyhlášená veganská vína, která splňují všechny kritéria pro toto označení.
Jdeme s vámi – jdeme s dobou! Žij a nech žít – be vegan!