|

GLENFIDDICH 18Y aneb plnost jako nástupce pitelnosti


Po mnoha doporučeních a své vlastní předchozí zkušenosti s single malt whisky, zejména s verzí Glenfiddich 15Y, jsem se rozhodl vyzkoušet další představitele této renomované značky. Díky dlouhému zrávání v sudech po bourbonu a sherry a zárukou kvality od Glenfiddich jsem měl jistotu, že to bude skvělý a vyvážený nápoj. Proto jsem zajásal, když jsem na vánočním trhu narazil na láhev Glenfiddich 18Y v objemu 0,7l s obsahem alkoholu 40%. Považoval jsem to za přirozený krok vzhůru a rozhodl se udělat si vánoční radost právě touto lahodnou verzí.

GLENFIDDICH 18Y pozitivní první dojem

Při pomyšlení na ochutnávku této whisky, mě napadají velká očekávání. Již několik mých přátel mi o ní nadšeně vyprávělo, ale já jsem se držel s velkou rezervou, nechtěl jsem si zážitek předem zkazit. Balení, které je v této cenové kategorii již standardem, mě zaujalo svou krásou, nicméně jsem nečekal žádné velké překvapení ani velké zklamání.

Po otevření krabice a následném vyjmutí lahve, která byla krásně zasazena v podložce, uvnitř, jsem okamžitě pocítil ten speciální pocit, že držím v ruce opravdu výjimečný alkohol. Připadalo mi to jako ten okamžik, když dostanete od svého partnera krásný šperk. Konzistence whisky byla hutná a karamelové barvy, což bylo jasným projevem toho, že whisky zrajela v sudech po sherry.

Byl jsem však trochu zklamán tím, co jsem viděl, když jsem sundal papírový límeček. Ten se rotrhl a na krku láhve zůstal nevzhledný bílý potah. Tento drobný nedostatek trochu narušil vizuální dojem a mohl působit i na náladu ochutnávky.

CHUŤOVÝ PROFIL – plnost vyhrává

Z mého pohledu jde o obrovský skok mezi dvěma whiskami značky Glenfiddich, konkrétně mezi 15y a 18y. Zatímco 15 letá verze je skvělá a snadno pitelná, 18 letá je opravdová výjimečnost. Osobně jsem si vždy dal maximálně jednoho panáka a ten mi vydržel na dlouhou dobu, jelikož mě nadchl naprosto.

První doušek 18leté skotské whisky doprovází jemné štípnutí, které však brzy ustupuje a udělá místo plné komplexní chuti. Choreografie této whisky je neuvěřitelná, postupně se projevuje a sílí v těle. Doporučuji pít po velmi malých doušcích, jelikož chuť bude tak intenzivní, že bude vyplňovat celou pusu a její působení bude dlouhé. Vyniká silná karamelová a čokoládová chuť, která se o něco později prolíná s tóny sherry, jež dodávají whisky další vrstvu komplexity.

Závěr

Whisky Glenfiddich 18Y 0,7l 40%“ je více než odpovídajícím nápojem, který mě velmi mile překvapil a již má trvalé místo v mém seznamu oblíbených whisky. Tato whisky není vhodná jen pro začátečníky, ale i zkušenější degustátoři whisky by tuto 18 let starou lahůdku jistě ocenili. Její poměr cena a kvalita je neuvěřitelný, jedna láhev vám vydrží na dlouhou dobu a rozhodně si při pití užijete velký požitek.

Tuto skvělou whisky můžete snadno sehnat v téměř každém specializovaném obchodě s alkoholem a pokud stále váháte, jestli ji ochutnat, neváhejte ani minutu. Tahle whisky je trefou do černého a nemůžete s ní udělat chybu. A když vám v obchodě nabídnou ochutnávku, určitě ji přijměte a vychutnejte si tento skvělý nápoj.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *