Víte, jaká je trvanlivost vína?

Běžné potraviny mají na svých etiketách povinně uvedenou dobu expirace, tedy datum, do kdy se musí zkonzumovat. Dokonce je to uváděno již i na lahvovém pivu. Výjimkou je víno, které ovšem také není běžnou potravinou. Na etiketách lahví s vínem najdete údaje o místě a době výroby vína, o jeho složení a vlastnostech, ovšem dobu expirace byste hledali marně. Pokud vás zajímá, proč tomu tak je, přečtěte si několik informací, zde uvedených.

Co je na etiketě

Z etikety, čili z viněty se dočtete, jakým způsobem bylo víno vyrobeno, čili o jaké víno se jedná. Dále se z ní dozvíte místo původu vína a datum výroby, z nehož si odvodíte věk vína. Ovšem většina lepších vín má na vinětě vyznačený i ročník. Správný milovník vína také ví, že mnoho vín v lahvích, která jsou prodávána v běžných obchodech, jsou vyrobena tak, aby nebyla příliš dlouho skladována. Pro zákazníka je důležité vychutnání svěží chutě vína, které by neměl příliš dlouho skladovat.

Archivní vína

V tomto případě se jedná o zcela jiné druhy vín, která můžete zakoupit pouze ve specializovaných prodejnách a vinotékách. Tato vína jsou naopak vyrobena tak, aby se mohla skladovat nebo archivovat. Pokud se tato vína skladují skutečně správným způsobem, vydrží v dobrém stavu i mnoho let. Proto se říká „stárne jako víno“, což znamená, že stárnutím získává na kvalitě a také na ceně. To je také důvod, proč se na etiketách vín neuvádí datum expirace. Prakticky to ani nelze, jelikož kvalitní archivní vína se dostávají do oběhu často i po několika desítek let od sklizně. Například jakostní kabinetní víno se může začít prodávat v obchodech v době 1-3 roky po sklizni. Některá bobulová vína se do obchodu dostanou až po 3 letech od sběru. Prostě pro ně platí, čím starší, tím lepší. Životnost vín se vesměs odvíjí od typu vína a od kvality skladování. To platí o vínech v sudech i lahvích. Kromě stolních vín, nebo o něco lepších vín známkových, můžete víno skladovat dokonce i několik let.

Jak správně víno skladovat

Teplota by měla být konstantní v rozmezí 10-12°C a výkyvy by neměly být větší než dva stupně. Skladovací místnost by měla mít dostatečnou vlhkost okolo 65% a nemělo by zde být denní světlo.

Lahve musí být položeny tak, aby víno bylo v kontaktu s korkovým uzávěrem.

Trvanlivost vína

Výrobci se přizpůsobili trendu a v běžných obchodech nenajdete vína vhodná k archivaci. Důraz je kladen na svěží chuť a proto u konzumních vín platí, že čím mladší, tím lepší. Zároveň platí zásada, že víno pocházející ze severní polokoule by se mělo zkonzumovat do jara následujícího roku a na jižní polokouli o měsíc dříve. Pokud víno otevřete, dochází k provzdušnění, oxidaci a rychlému stárnutí. Proto by se mělo víno vypít hned po otevření. Pokud to není možné, je třeba je řádně zašpuntovat korkovou zátkou a uložit do lednice. I tak je potřeba víno zkonzumovat nejpozději do 10 dnů.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *