|

Horký nápoj z rumu nebo whisky – Ron Snow

V zimním období si rád dopřáváte horké nápoje? A dokud je do nich přidán alkohol, máte ještě větší potěšení? Spousta z nás zná a oblíbila si svařené víno, punč nebo grog. V posledních letech se našly další varianty jako například horký jablečný mošt s přezdívkou „turbomošt“, který je velmi populární na vánočních jarmarcích v Brně. Najdeme tu také další varianty jako horká hruška, medovina či brusinkový nápoj a seznam by mohl pokračovat do nekonečna. V podstatě mají tyto nápoje společný jmenovatel – jsou vytvořeny za účelem zahřát nás v chladném období a nabídnout nám příjemnou relaxaci.

Hledal jsem způsob, jak přidat do svého oblíbeného horkého nápoje sladký rum a/nebo whisky, aniž bych musel používat šťávy nebo koncentráty a mohl si ho dopřát kdykoliv. Mým zdrojem inspirace se stala společnost Jim Beam s jejím horkým nápojem na bázi mléka. Naneštěstí jsem nenašel přesný recept a pouze jsem viděl fotku, což mě motivovalo vlastními pokusy a vytrvalostí najít ideální verzi tohoto nápoje. Nakonec jsem se dopracoval k vlastní variantě, kterou jsem nazval „Ron Snow“. Podle mého názoru nejlepší verze obsahuje sladší rum než whisky, což vytváří více alkoholický dojem v chuti. Tato varianta může být výbornou alternativou pro milovníky silnějších nápojů.

Suroviny na přípravu horkého nápoje RON SNOW – na 1 porci

 • 0,04L – sladší rum (např. Emperor, Heffron, Don Papa) nebo whisky (např. Jim Beam, Jack Daniel’s, Jameson)
 • 0,08L – kravské mléko plnotučné (rovno 2x velký panák)
 • 0,02L – smetana na šlehání –ideál 33-40% (rovno 1x malý panák)
 • špetka skořice
 • špetka muškátového oříšku (strouhaného)
 • půl lžičky vanilkového nebo obyčejného cukru (volitelně – když mám sladký rum tak nedávám, ale u suchých nebo u whisky to je s cukrem lepší)
 • sklenici vhodnou na horké nápoje o objemu cca 200ml

Postup přípravy – Za 5 min HOTOVO

 1. smícháme veškeré ingredience do kastrůlku 
 2. na sporáku nastavíme nižší plamen (dávám úroveň 5/12)
 3. občas mícháme a necháme přijít k varu
 4. čím déle necháte projít varem, tím více bude nápoj lehčí (alkohol se odpařuje)
 5. přelijeme do sklenice a ozdobíme lehce mletou skořicí a muškátovým oříškem
 6. podáváme.. (doporučuji s vánočními perníčky, je to skvělá kombinace)

Po dokončení vaření se konečný nápoj vyznačuje hladkou a příjemnou konzistencí, která je lehce oslazená a nabízí krásný zážitek na jazyku. Ve verzi s whisky Jack Daniel’s je cítit silná chuť a síla tohoto alkoholu, což dodává nápoji výraznější charakter. Oproti tomu varianta s rumem Emperor, který je již sám o sobě sladký, se v teplém nápoji jeví jako ideální volba, protože mléko neutralizuje jeho sladkost a vytváří tak skvělou kombinaci. Když jsem poprvé ochutnal tento nápoj, nepřestával jsem ho pít díky jeho dokonalému spojení jednotlivých chutí. Svařák, který byl pro mě dříve oblíbeným zimním nápojem, už není schopen konkurovat tomuto novému a vychytanějšímu nápoji.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *