|

DOS MADERAS SELECCIÓN – 1 rum, 2 světy

Tímto výrazným heslem „Alkoholem opravdu nezarmoutíš“ se zřejmě neřídil pouze při výběru dárku, ale jak již říkával, s tímto rumem jsem rozhodně nezarmoutil. Výběr rumu Dos Maderas Selección byl přesně to, co jsem si přál. Než jsem jej otevřel, bratr mi doporučil pár chvil počkat a vysvětlil mi, že mám tento lahodný alkohol ponechat na speciální příležitost doma. Po následném otevření jsem hned pochopil, proč mi to řekl. Uvnitř balení nebyla pouze lahvička, ale také malá knížečka, která mi představila proces tvorby tohoto a dalších tří rumů z Dos Maderas série. Jejich společným prvkem bylo použití sudů po sherry, což představuje poměrně populární způsob dozrávání. A když už jsme u toho rumu… Měl jsem tu čest ochutnat jeden z nejlepších rumů, jaké jsem kdy měl možnost vyzkoušet.

Rum DOS MADERAS SELECCIÓN – Polotovar ze Střední Ameriky

Je nutné uvést, že následující proces tvorby nejde bagatelizovat, ale má zásadní význam pro výsledný produkt. Výroba rumu postupuje skrze určité specifika a zákonitosti, které představují svou vlastní zajímavost a vyžadují nějaký specifický přístup. Při studování knížečky o tvorbě jsem narazil na slovní spojení jako 5+5, 10+(5+5) a podobně. Původně jsem se v tom ztrácel, avšak po bližším prozkoumání jsem zjistil, že to má svoji logiku.

Rum je vytvářen na polotovar, a to konkrétně z místní cukrové třtiny v polovině na Barbadosu a v polovině v Guyaně. Poté, co rum zraje 5 let v sudech z amerického dubu, jsou smíchány a připraveny pro další etapu zrání (o čemž svědčí použití symbolů „+“ v názvech). Tyto sudky jsou následně přepraveny přes oceán do španělského města Jerez, kde jsou uloženy ve vinařských sklepích a dále dozrávají po dobu 3 let v sudech, v nichž předtím zrála 20letá sherry typu Palo Cortado „Dos Cortados“. Tímto složením vzniká základní verze rumu Dos Maderas 5+3.

Naše cesta k dokonalému rumu Dos Maderas Selección je stále ještě dlouhá, protože jeden sud sherry nestačí. Poté, co rum stráví 3 roky zráním, je přemístěn do dubových sudů po 20 leté sherry Pedro Ximenéz „Don Guido“ na další dva roky. Tímto procesem vzniká Dos Maderas 5+5, který je základem pro náš konečný produkt. Ale kde začíná příběh Dos Maderas Selección? V Barbadosu a Guayaně jsou smíchány 10 leté rumy, které jsou poté převezeny do Španělska. Zde se spojí s Dos Maderas 5+5 a vznikne náš unikátní rum, který je každou fází svého výrobního procesu postupně vylepšován. Každá část tvoří důležitou součást tohoto dokonalého rumu.

Jemná chuť DOS MADERAS SELECCIÓN Vás nadchne

Jednou z nejzajímavějších sérií rumů, které v současné době existují na trhu, jsou bezpochyby Dos Maderas. Jejich vznik se datuje do konce 19. století, kdy se ve španělském přístavu Cádizu začalo s výrobou sladového rumu z Guyany. Ten se poté dozrával v sudech po sherry z Jerezu, což dodávalo nápoji jemnou ovocnou a karamelovou chuť. Čím déle pak rum zrálo v sudech, tím více se jeho chuť stávala zajímavější a vyváženější.

Jistě bude překvapením, že Dos Maderas nepatří mezi štiplavé rumy, ale naopak poskytuje příjemné karamelovo-ovocné pohlazení na jazyku. Jeho sladkost je však velmi vyvážená a dokonale doplňuje intenzivní ovocné aroma. To je dáno také nízkou agresivitou rumu, díky níž si můžete tento nápoj vychutnávat celý večer a stále si užívat jeho příjemnou chuť a vůni.

Nejen chuťové vlastnosti, ale i estetická stránka Dos Maderas je na vysoké úrovni. Při servírování si můžete všimnout, jak se pomalu stékají malé proudy rumu po stěnách sklenice, což je jedno z mnoha ukazatelů kvality tohoto nápoje. Je to jen další z řady důvodů, proč si Dos Maderas získalo takovou popularitu a stalo se oblíbeným mezi milovníky rumu.

V České republice máme vždycky rádi rum, ale jedna z již dlouho oblíbených značek je zvláště ideální pro nás. Tento rum má totiž jemnou a vyváženou chuť, kterou Češi preferují a kterou jsme již dříve popsali v článku o nejoblíbenějších rumech u nás. Zcela jistě jej mohu doporučit k nákupu, nebo pokud si jej chcete vychutnat v naprostém duchu, zavítejte do stylového baru, kde se můžete potěšit nejen touto chutí, ale i elegantní atmosférou. Vyzkoušejte tento rum a přesvědčte se sami o jeho jedinečnosti.

DOS MADERAS SELECCIÓN

Navzdory tomu, že se obvykle nechválím a snažím se být kritický, musím uznat, že existuje jedna věc, která by mi připadala velmi cístná. Pokud by chuťové pocity v mé ústech vydržely alespoň 20 sekund déle, rád bych si to užíval a vybíral si kvalitní nápoj, zakalil jsem oči a prostě se ponořil do té lahodné chuti. To by znamenalo dosažení absolutní dokonalosti v oblasti příchuti… Možná se mi to podaří až při ochutnávání nejvyšší varianty Dos Maderas Luxus, kterou se těším na ochutnání.

Pro koho je DOS MADERAS SELECCIÓN vhodný?

Pro všechny milovníky rumu je ideální volbou rum Dos Maderas Selección. Jeho jemná chuť bez štiplavosti a lehká sladkost s ovocnými tóny je přitažlivá pro každého, kdo ocení kvalitní a chutný alkohol. Ty, kteří preferují rum, který zraje v sudech po sherry, si vychutnají jedinečnou vůni a chuť tohoto rumu. Navíc je vhodný i jako originální dárek, který může potěšit jak muže, tak ženy. Nejen pro jeho lahodné vlastnosti, ale i díky působivému způsobu, jakým zraje v dvojím sudu, Rum Dos Maderas Selección je ideální pro každého, kdo má rád luxusní a kvalitní alkohol.

Pro koho není vhodný?

Kdo by neměl tento rum pít? Především whisky nadšenci, kteří si nejsou jistí, zda ocení jeho silnou jemnost. Pokud máte rádi rumové koktejly, mohlo by vám být také líto, protože to rozhodně není dobrá volba a šťouchavá colová chuť by zničila všechny jemné nuance rumu. Vzhledem k tomu, že se tento rum dozrával v sudech po sherry, je to na chuti znát a pokud sherry není vaše věc, možná byste měli spíše zvolit recenzovaný Gold of Mauritius, který vám poskytne stejné kvality, ale bez vlivu sherry.

Závěr

Rum Dos Maderas Selección je skvělou volbou v široké nabídce rumů, které můžeme najít na internetu nebo v barech. Vybrat si ten správný rum může být složité, ale tato lahodná varianta vám přinese spokojenost a rozkoš z vychuceného alkoholu. Jestliže odpovídá rum výše uvedenému odstavci vašim preferencím, určitě byste jej měli vyzkoušet. Můžete si jej ochutnat na různých místech, jako například na Alkohol.cz nebo na Heuréce, kde si můžete všechny varianty porovnat podle vašeho vlastního uvážení.

Nakonec bych pouze doplnil, že pokud hledáte vhodný dárek pro muže, nemusíte hledat dál, protože tento rum je skvělou volbou pro každého muže.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *