Víno bez cukru

Víno obsahuje přírodní cukr, tedy přímo z hroznů. Při alkoholovém kvašení je hroznový cukr zdrojem živin pro kvasinky, ty z něj právě vytváří alkohol. A logicky, čím více obsahuje hrozen cukru, tím více má kvasinka potravy, tím více vyrobí alkoholu a tím více nám víno stoupne do hlavy. Kromě toho ale vyšší obsah alkoholu zastaví kvasný proces a ve víně zbyde nevyčerpaný cukr. Kolik tedy obsahuje víno cukru?

Rozdělení vín podle cukernatosti

Vína se obecně třídí podle germánského systému, kde hraje roli obsah cukru v hroznech a podle románského, kdy se řeší původ hroznů. U nás je rozšířenější germánský systém. Akcentuje se cukernatost vína (neboli obsah cukru v hroznech). Jednotka obsahu cukru neboli cukernatosti se uvádí ve stupních normalizovaného moštoměru (°NM). Jeden kilogram přírodního cukru v hektolitru vína znamená 1°NM, pokud má mošt tedy například 100 g přírodního cukru v litru objemu, má 10°NM.

Víno bez cukru

Jak vidno kvalitní přírodní víno bez cukru neexistuje. Podle odborníků se liší obsah cukru v jednom litru vína podle ročníku, doby sklizně, odrůdy, množství hroznů a keřů a oblasti, kde se víno pěstuje, doby zrání i jeho barvy. Některá vína se doslazují, je-li velmi nízká cukernatost, ale kvalitní jakostní vína se nedoslazují nikdy. Ty se pak podle obsahu cukru dělí na :

  • kabinetní (min. 19°NM) – lehčí vína
  • pozdní sběr (min. 21°NM) – hrozny z pozdější sklizně
  • výběr z hroznů (min. 24°NM) – plná vína, obvykle s vyšším obsahem alkoholu nebo vyšším obsahem cukru
  • výběr z bobulí (min. 27°NM) – víno z hroznů, které zrály velmi dlouho, někdy až do podzimu, vína jsou plná, s vyšším obsahem alkoholu, polosladká až sladká
  • výběr z cibéb (min. 32°NM) – vyrobeno z hroznů, které se velmi dlouhým zráním změnily na cibéby (hrozinky). Velmi vzácná vína jsou extraktivní, vysoce sladká.
  • ledové víno (min 27°NM, někdy i přes 40) – hrozny jsou sklízeny při teplotě -7°C, někdy i nižší, a ještě zmrzlé vylisovány. Vína jsou velice sladká.
  • slámové víno (min. 27°NM, někdy i přes 40) – má podobné vlastnosti jako ledové víno, snížený obsah vody v hroznech se ale dosahuje sušením ve volném prostoru, například na slámě, nikoliv vymrznutím jako u ledového vína

Kolik tedy obecně obsahuje víno cukru?

Podle odborníků obecně platí, že jedna sklenka vína o obsahu 175 ml obsahuje čtvrt až dvě čajové lžičky cukru. Jedna lžička obsahuje asi 4 g cukru. Pak už jsou jednoduché počty – pokud si večer vypijete dvě až tři sklenky vína, pak si průměrně dopřejete asi tři lžičky cukru. Doporučený denní příjem cukru je u žen 6 čajových lžiček denně a u mužů 9 čajových lžiček.

Víno a dieta?

Panuje všeobecně rozšířený názor, že kdo chce zhubnout, neměl by pít víno. Ano, je to logické. Víno obsahuje cukry, kalorie, sacharidy a kromě toho, alkohol podporuje chuť k jídlu. Takže pokud jste na redukční dietě a přesto chcete pít víno, rozhodněte sáhněte po vínu suchém s minimálním množstvím cukru, což jsou především některé druhy Pinotu (např. Concilio Pinot Grigio) nebo Chardonnay (Coyote’s Run Unoaked Chardonnay) – obě tyto značky vín mají jen 2 g cukru na 1 litr, ale jistě najdete mnohá další.

Víno má mnohá zdravotní pozitiva a pokud to nepřeháníte, jistě se pro náš organismus stane přínosným i s obsaženým cukrem!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *